Çamaşırhaneler Nasıl Çalışır?

İletişim Formu
3 Aralık 2013
Kategori:
Blog
Yorumlar: 0

İnsanlık var olduğu ve mahremiyetini örtmek için çamaşırları keşfettiğinden bu yana çamaşır yıkama olayı çok büyük uğraşlardan birisi oldu. Tarihi kitaplarda, anıtlarda ve kalıntılarda bile göl, dere gibi yerlerde çamaşır yıkayan insan figürlerini görebilmek mümkün. Bu uğraşı ortadan kaldırmak için ortaya çıkan çamaşırhane kavramı uzun yıllardır varlığını sürdürmeyi başarıyor. Hatta her eve çamaşır makinesi girmesinin ardından bile çamaşırhane var oldu ve olmaya da devam edecek. Çamaşırhanenin var olmasından sonra bununla birlikte iş alanları da genişlemiş oldu. Bu da çamaşırhane görevlileri mesleğini doğurmuş oldu.

Çamaşırhane görevlilerinin çamaşırhaneyle ilgili bir takım sorumlulukları ve görevleri bulunmaktadır. Bunlara biraz değinecek olursak:
Çamaşırhane personelinin görev yetki ve sorumlulukları arasında en önemlisi gelen kirli çamaşırları teslim almak ve temiz çamaşırları müşteriye hazır hale getirmektir. Çamaşırhane işinin en temel ve kritik görevi de budur. Çamaşırhane sistemi de bir o kadar önemlidir. Bunların başında çamaşırhane sistemini düzenli bir şekilde kontrol etmek de gelir. Çamaşırhane personelinin yapmaması gereken görevler bunlarla da sınırlı değildir. Buhar hattındaki by-pass sistemi, sisteme buhar vermek, buhar kontrollerini yapmak, kirli çamaşırları kompartımanlara yüklemek, ana yıkama makinesini devreye sokmak gibi işlemler de yıkama aşamasının sadece bir kaç işleminden bir tanesidir. Kısa söylemek gerekirse sadece yıkama evresi bile çok meşakkatli bir iştir. Çamaşırhanenin görevleri sadece bunlarla sınırlı da değildir. Müşteriye temizlik vaat eden çamaşırhaneler yıkamadan son aşamaya kadar tamamen titiz bir çalışmayla müşteriye sorunsuz hizmet sunmak zorundadır.

Çamaşırhaneler kendileri içerisinde hizmet rekabetine girdiği kadar, evlere giren makinelerle de rekabet içindendir. En iyi hizmeti sunmalı ki tüm rakipleriyle aralarındaki farkı açıkça ortaya koymalı. Bu nedenle her aşama kusursuz olmak zorundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>